Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Technologie

Naprawa płyty głównej laptopa – czy jest wykonalna

Dużo osób zapewne doświadczyło sytuacji, kiedy ich laptop z jakiś powodów przestał nagle funkcjonować. Powodów takiego stanu może być wiele, a jeden z częstszych to uszkodzenie głównej płyty. Jeśli ktoś pamięta, jak taka płyta wygląda, to uzna być może jej naprawa jest niemożliwa i będzie trzeba znaleźć używaną lub kupować nowy sprzęt. Rzeczywiście tego typu płyty są wykonywane w bardzo nowoczesnych technologiach, najczęściej przy użyciu specjalnych robotów. Połączeniowe ścieżki na nich mają taką grubość, że do ich zobaczenia będzie potrzebna lupa, z tego też powodu tradycyjną lutownicą raczej się nic nie poradzi.

Dodatkową trudnością będzie to, że w zasadzie wszystkie układy są bezpośrednio przylutowane do powierzchni laminatu. Dla producentów są to znaczne oszczędności kosztów, jednak przy potrzebie naprawy utrudnia dość mocno sytuację. Jak jednak widać w praktyce, wiele firm sobie bardzo dobrze radzi z różnymi sytuacjami, choć wymaga to od nich sporych kompetencji i dysponowania specjalistycznym sprzętem. Jak wspomniano już, zwykłe lutownice z uwagi na swoją małą precyzję nie przydadzą się zupełnie, potrzebne będą dużo bardziej zaawansowane przyrządy. Możliwych awarii tego typu płyt jest całkiem sporo. Niejednokrotnie psują się układy graficzne, i tu należy zastanowić się dobrze nad opłacalnością. Sam koszt układu to niejednokrotnie kilkaset złotych, a do tego trzeba przecież jeszcze dołożyć pracę specjalisty.

Może się wtedy okazać, że w podobnych pieniądzach kupić można używany, sprawny laptop, a dokładając niewiele sprzęt mający znacznie lepsze parametry. Ale sporo usterek można będzie naprawić za kilkaset złotych, w większości przypadków kwota ta ustalana będzie indywidualnie. Przede wszystkim będzie ona uzależniona od diagnozy, a tę zrobić można dopiero po rozłożeniu urządzenia, w oparciu na przykład o sprawdzanie napięć w typowych punktach. Dlatego też przy takiej naprawie bardzo się przydają schematy płyt, a te można znaleźć w internecie, wpisując w wyszukiwarkę hasło wsad bios dell.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz