Zaplanowanie stref funkcjonalnych w ogrodzie zaczyna się od określenia zwyczajów, które mają domownicy. Rodzinne ogrody stają się często płynnym przedłużeniem domu, dlatego rozkład wszystkich stref powinno się dobrze przemyśleć.
Wypoczynkowa strefa z tarasem lub altaną znajdować się powinna dość blisko kuchni lub salonu, co ułatwi przenoszenie potraw i napojów na świeże powietrze. Odpowiednio przygotowany projekt ogrodu będzie uwzględniał naturalne nasłonecznienie, część do relaksu powinna mieć zarówno zacienione, jak i słoneczne rejony, umożliwiając przebywanie w niej przez praktycznie cały czas.
Dla mniejszych dzieci najlepiej wydzielić część ogrodu widoczną z okien domu, co pozwala na stałą obserwację maluchów podczas zabawy. Plac zabaw powinien znajdować się na płaskiej powierzchni, bez wysokich roślin mogących ograniczyć widoczność. Sporo uwagi należy zwrócić na umiejscowienie grządek warzywnych i ziołowych, jeżeli ma się takie w planach. Użytkowe rośliny potrzebują dużo światła słonecznego, z tego też powodu nie mogą być posadzone w cieniu pod dużymi drzewami, jakie pobierają dodatkowo składniki odżywcze i wodę z gleby.
Zaplanowany właściwie projekt ogrodu zapewni, że codzienna pielęgnacja staje się znacznie łatwiejsza dzięki możliwości dostępu do wszystkiego. Komunikację między strefami zapewnią wygodne ścieżki, łączące wszystkie części ogrodu. Ostatnim etapem jest rozplanowanie oświetlenia, które pozwala korzystać z ogrodu wieczorami i tworzy przyjemną atmosferę. Jeżeli nie zapomni się ot tym, to z pewnością każdy będzie zadowolony z projektu.
+Tekst Sponsorowany+